Ella 1.jpg

Ella'nın El Yıkama Okulu ile ilham verin ve özendirin

Doğru el hijyeni alışkanlığı erken yaşta başlar

El yıkamanın önemi

Anaokullarında ve okullarda yetersiz el hijyeninin neden olduğu devamsızlık ve hastalık ciddi bir sorun. Bu yalnızca öğretmenleri ve öğrencileri etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda ailelerin de işten ekstra izin almalarını gerektiriyor. Hijyeni öğretmenin ve denetlemenin eğitim kurumları kadar tüm aileler için de büyük bir zorluk olduğunu biliyoruz.

El yıkama

Kişinin el yıkaması hastalıklardan korunmasını sağlar ve en iyi savunma biçimidir.
(Bakteri ve/veya virüsün) önlenmesi gereken üç çeşit bulaşma biçimi vardır:
  • ellerden - gözlere, buruna, ağıza ve açık yaralara;
  • doğrudan elden ele temas ile ya da dolaysız elden ele temas ile başka birine;
  • gıda hazırlama sırasında ellerden gıdaya.

Mikropları silip yok edin

Pek çok insan ellerini yıkarken hızlı yıkama gibi bir kötü alışkanlığa kapılır, sonrasında damlalardan kurtulmak için hızla ellerini sallar ve gider. Eğer erken yaşlarından itibaren çocuklara hiç nem kalmayıncaya kadar ellerini kurulamalarını öğretirseniz, kötü el yıkama alışkanlıklarının gelişme ihtimali azalır.


Sıvı ya da köpük sabun kullanımı ve sonrasında su ile durulama, pek çok bakterinin büyük bir bölümünün giderilmesini sağlar - özellikle de ardından iyice kurulandığında. Sabun kullanma ve su ile durulama, ciltte bulunan çok sayıda virüsün azaltılması için de etkin bir yöntemdir.


Atılabilir kağıt havlu kullanmanın bir faydası da bakterinin havluya hapsedilmesidir. Bakteri vücudun iç kısmına geçtiğinde hastalıklar ortaya çıkar.

İpuçları ve Püf Noktaları

Yazdır İndir